Nazwa
Rodzaj
Cena -
 
 
» Interaktywna mapa noclegów
» Noclegi Karpacz
 
Dodaj obiekt   •   Firmy Karpacz   •   Strony internetowe
 
 
Strona główna » Zabytki architektury
 

Zabytki architektury

» Kościółek Wang

Świątynia Wang powstała na przełomie XII i XIII w. w Norwegii, w miejscowości Vang, na południu kraju. Pomimo, iż podobnych obiektów powstało w tym okresie ok. 1000, do dzisiaj zachowało się 32 - jeden w Karpaczu, pozostałe w Norwegii. Drewniana świątynia w Karkonoszach znalazła się za sprawą króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV, który kupił go za niespełna 450 ówczesnych marek. Kościół w częściach powędrował wpierw w okolice Berlina, a w 1842 roku przeniesiono go w Karkonosze.

Dzięki swojej niepowtarzalnej architekturze i położeniu w połowie drogi z Karpacza na Śnieżkę, świątynia jest odwiedzana przez wielu turystów. Wewnątrz kościółka funkcjonuje księgarnia z regionalnymi pamiątkami oraz dewocjonaliami. Nabożeństwa w kościółku Wang odprawiane są dla Parafian i turystów w niedziele i święta o godz. 10.00

» Karczma Sądowa

Karczma Sądowa - budynek wzniesiony w 1735 r. służący jako siedziba ówczesnych władz. Dzisiaj znajduje się tu odnowione "Morskie Oko" - hotel i restauracja dla turystów.

» Muzeum Zabawek

Założone zostało w 1995 r. przez twórcę Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Zabawki-lalki prezentowane w gablotach zostały opracowane i stworzone przez Kazimierza Wiśniaka - krakowskiego scenografa i autora wielu przedstawień Tomaszewskiego.

Lalki wykonane zostały z rozmaitych materiałów : wosku, porcelany, gliny czy liści kukurydzy. Z pewnością warto przyjść i obejrzeć eksponaty niemal z całego świata - każda lalka ma swoja konkretną historię. Muzeum prezentuje także czasowe wystawy z tematyki dziecięcej.

» Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

Kościół, którego budowa rozpoczęła się w 1900 r., powstał w 1910 r. wzniesiony wg projektu wrocławskiego architekta L. Schneidera. Budowla swoim kształtem nawiązuje do stylu barokowego budownictwa tyrolskiego.

Wnętrza kościoła zdobi późnobarokowy ołtarz główny z obrazami i figurami świętych. Najstarszy element to pochodząca z czasów budowy polichromia. Do ciekawostek można zaliczyć odnalezione podczas remontu w 2007 r. pergaminy z początku XIX w, w których opisano historie budowy kościoła.

» Kościół Najświętszego Serca Jezusa

Kościół został wybudowany dzięki staraniom pastora Richarda Guntera z Miłkowa, a jego oficjalne poświęcenie odbyło się we wrześniu 1908 r. Wnętrza kościoła zdobi ambona wykonana przez Dell Antonio w Cieplicach i ozdobiona płaskorzeźbami ze scenami Ewangelii oraz Karkonoszami w tle.

Ołtarz główny upamiętnia 1000-lecie chrztu Polski, wykonany został w całości z piaskowca. Ponadto we wnętrzach na uwagę zasługują obraz św. Antoniego namalowany na tle Karpacza przez Jana Stępnia. Kościół w ostatnich latach przeszedł dwie gruntowne przebudowy, zarówno we wnętrzach jak i na zewnątrz. W 2008 r. obchodził jubileusz 100-lecia konsekracji.

» Muzeum Sportu i Turystyki

Muzeum prezentuje eksponaty, dokumenty i pamiątki związane ze sportem oraz turystyką, nie tylko regionalną. Spośród stałych wystaw możemy obejrzeć:
- dział poświęcony genezie i rozwojowi turystyki w Karkonoszach przedstawiający pracę górników, hutników, drwali i pasterzy, którzy przetarli szlaki dla dzisiejszych turystów, a także dawne ryciny, przewodniki oraz pamiątki z regionu Karkonoszy.
- dział poświecony sportom zimowym przedstawia rozwój sprzętu tj. nart, sanek i bobslejów, znajdziemy tu także trofea sportowe i pamiątki zasłużonych sportowców.
- dział stały poświęcony ochronie przyrody w Karkonoszach.

» Lipa Sądowa

Lipa położona naprzeciwko obecnej restauracji Bachus jest miejscem, gdzie kiedyś odbywały się sądy wójtowskie. Dzisiaj uznawana za pomnik przyrody ma ok. 5 metrów obwodu i liczy ponad 150 lat.
 
  Noclegi Karpacz
 
» Agroturystyka
» Apartamenty
» Domy letniskowe
» Domki kempingowe
» Hostele
» Hotele
» Kempingi
» Kwatery prywatne
» Motele
» Ośrodki wczasowe
» Pensjonaty
» Pokoje gościnne
» Restauracje
» Sanatoria
» Schroniska
» SPA & Wellness
» Stanice
» Zajazdy
» Zamki, pałace i dwory
 
 
 
 
  Polecane noclegi
 
 
  Ostatnie ogłoszenia
 
 
  Statystyka
 
gości on-line: 1
odwiedzin dzisiaj: 35
łącznie odwiedzin: 22057
od dnia: 2009-10-03
czas generowania: 0.07
 
Noclegi, hotele
© 2007 - Get in web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl